تبلیغات
کیمیا فیلم - بررسی دوربین Nikon D5100
 
کیمیا فیلم
اندیشه ما اعتماد شما اعتماد شما افتخار ما

بدنه و کاربری

بدنه و وزن دوربین جدید D5100 نسبت به مدل قدیمی‌تر D5000 حدود 10 درصد کوچکتر و سبک‌تر شده است. اگرچه وزن دوربین‌های DSLR را همراه با لنز‌های مختلف در نظر می‌گیرند، اما وزن بدنه این دوربین همراه با باتری و کارت حافظه به 560 گرم می‌رسد .در زمینه طراحی بدنه، D5100 نسبت به مدل‌های قبلی کمی تغییر کرده است. دستگیره (Grip) دوربین طراحی ویژه‌ای دارد که می‌توان آن را به دو صورت در دست گرفت. یکی به حالت عادی که برای عکاسی با استفاده معمول از منظره‌یاب کاربرد دارد و یکی در حالتی که بتوانید دوربین را در زوایای پایین طوری در دست بگیرید که بتوانید از صفحه‌نمایش چرخان آن رو به بالا استفاده کرده و دکمه شاتر را با استفاده از انگشت شست فشار دهید.

Optimized_nikon_d5100_slr_camera

منظره‌یاب D5100 شفاف و واضح است و پوششی حدود 95 درصد کادر را دارد که برای دوربینی در این کلاس عادی است. منظره‌یاب دوربین تقریباً هر اطلاعاتی را که در حین عکاسی نیاز دارید به شما نشان می‌دهد. در پشت دوربین دکمه چرخانی را می‌بینید که بر حسب موقعیت می‌توانید برای تغییر انواع تنظیمات از آن استفاده کنید. استفاده از یک دکمه چرخان در D5100 که بدنه‌ای به مراتب بزرگتر از D3100 دارد چندان جالب نیست. زیرا برای تغییر همزمان دیافراگم و شاتر باید از این دکمه همراه با نگاه داشتن یک دکمه دیگر روی بدنه استفاده کنید. دکمه دیگری که در D5100 و D3100 مشترک است و کاربرد بسیار زیادی دارد دکمه‌ای با علامت “i” است. با زدن i منویی از انواع تنظیمات دوربین به شما نشان داده می‌شود که می‌توانید بلافاصله با دکمه‌های چهارجهته تمامی این تنظیمات را تغییر دهید. این تنظیمات شامل کیفیت و فرمت عکس‌ها، حساسیت، وضعیت‌های فوکوس و نورسنجی و غیره است. متاسفانه دکمه‌ای برای تغییر حساسیت روی دوربین قرار نگرفته است، اما شما می‌توانید دکمه Fn روی دوربین را از داخل منو به یکی از قابلیت‌های اصلی دوربین که می‌تواند حساسیت نیز باشد اختصاص دهید. این دکمه دقیقا در سمت چپ لوگوی D5100 قرار دارد.

D5100 سنسور چشمی برای خاموش کردن صفحه‌نمایش دوربین ندارد. بنابراین وقتی از صفحه‌نمایش دوربین استفاده می‌کنید و می‌خواهید برای کادربندی با منظره‌یاب چشمی دوربین را به چشم نزدیک کنید، صفحه‌نمایش خاموش نمی‌شود. فوکوس D5100 توسط 11 نقطه در داخل کادر انجام می‌شود. استفاده از صفحه‌نمایش 3 اینچی با دقت 921 هزار پیکسل تجربه فوق‌العاده‌ای است. خصوصا اینکه می‌توانید این صفحه‌نمایش را در هر جهتی بچرخانید و از هر زاویه‌ای عکس بگیرید. استفاده از این صفحه‌نمایش با چنین دقتی اصلاً با صفحه‌نمایش D5000 با دقت قابل مقایسه نیست. اگرچه D5100 به شما اجازه می‌دهد که در حالت Live View نیز فوکوس دقیقی داشته باشید، اما اصولاً هر نوع فوکوس در این حالت چه برای عکاسی و چه برای فیلمبرداری به کندی انجام می‌شود و برای فوکوس روی صحنه‌های پرسرعت چندان مناسب نیست.

Optimized_nikon_d5100_digital_camera

پردازشگر

نیکون D5100 امکان عکسبرداری با عمق رنگ 14 بیت را دارد و تصاویر ثبت شده آن توسط یک پردازشگر Expeed 2 پردازش می‌شوند. این پردازشگر پیش از این روی D3100 و D7000 قرار گرفته است و سرعت بسیار بالایی در پردازش اطلاعات دارد. به عنوان مثال می‌تواند با سرعت 4 فریم در ثانیه در مقابل 6 فریم در ثانیه D7000، عکس بگیرد. به گفته نیکون نسل جدید پردازشگر‌های Expeed 2 می‌توانند کیفیت عکس و پردازش نویز بهتر، سرعت پردازش بیشتر و مصرف انرژی بسیار کمتری داشته باشند. آزمایشات CIPA نشان می‌دهد که با هر بار شارژ کامل باطری می‌تواند همراه با Live View و پخش عکس‌ها و ویدئو‌ها تا حدود 450 عکس بگیرد که برای دوربینی در این کلاس مقدار بالایی محسوب می‌شود. همچنین قابلیت تشخیص صحنه یا Scene Recognition در D5100 یکی از بهترین نوع از قابلیت‌های خودکار در این کلاس است. این قابلیت می‌تواند تصویر روبرو را با دیتابیس خود که مشتمل بر 30000 تصویر می‌شود مقایسه کند و بهترین فوکوس، نورسنجی، نوردهی فلاش i-TTL و تراز سفیدی را برای صحنه حدس بزند. برای دستیابی به بالاترین دقت و کیفیت، قابلیت تشخیص صحنه اطلاعات خود را از سنسور RGB نورسنجی 3D دوربین که یک سنسور با شبکه 420 پیکسلی رنگی است دریافت و توسط Expeed 2 پردازش می‌کند.

دهانه لنز

شاید یکی از بزرگترین ضعف‌های D5100 را بتوان به مانت یا دهانه لنز دوربین گرفت. زیرا این مانت نمی‌تواند لنز‌های بدون موتور فوکوس نیکون را که جزو رده‌های قدیمی‌تر لنز‌های Nikkor به شمار می‌آیند پشتیبانی کند. مانند D3100 (و سری دوربین‌های بسیار محبوب D40 و D60)، در این دوربین نیز موتور فوکوس داخلی موجود نیست و در صورتی که از لنز‌های بدون موتور فوکوس استفاده کنید، مجبورید که به صورت دستی فوکوس کنید. لنز‌های جدید با موتور فوکوس خودکار در نام خود عبارت AF-S یا AF-I را دارند که نشان می‌دهد خود آنها به طور مستقل می‌تواند فوکوس خودکار داشته باشند. ضمنا دیگر لازم نیست نگران اعوجاج نوری لنز‌های‌تان باشید. زیرا D5100 اکنون دارای قابلیت تصحیح اعوجاج داخلی است که می‌تواند اعوجاج لنز را در داخل عکس تصحیح کند.

Optimized_nikon_d5100_camera

قابلیت فیلمبرداری

قابلیت فیلمبرداری D5100 یکی از بهترین و تکمیل‌ترین انواع قابلیت فیلمبرداری است که تا به حال روی دوربین‌های DSLR عرضه شده است. این دوربین می‌تواند مانند D7000 ویدئو‌های Full HD با دقت 1080×1920 پیکسل را همراه با فوکوس خودکار پیوسته در تمام طول فیلمبرداری و امکان کنترل دستی نوردهی ارائه کند. شما می‌توانید با انتخاب یکی از گزینه‌های فوکوس روی چهره (با امکان تشخیص همزمان 35 چهره مستقل)، فوکوس روی سوژه با امکان دنبال کردن سوژه‌های متحرک، و فوکوس خودکار با محدوده معمولی و واید به طور پیوسته فوکوس خودکار داشته باشید. متاسفانه دکمه LV و فیلمبرداری دوربین چندان جالب طراحی نشده‌اند و در اینجا خبری از طراحی عالی این دکمه در D3100 نیست. D5100 می‌تواند با سرعت 24 و 30 فریم در ثانیه در حالت Full HD و همچنین با سرعت 24، 25 و 30 فریم در استاندارد HD (720p) با فرمت AVC-HD و کدک H.264 فیلمبرداری کرده و توسط کابل خروجی HDMI این ویدئو‌ها را روی تلویزیون‌های HDTV پخش کند.

Optimized_d_5100

وضعیت‌های نورسنجی

Exposure Modes در D5100 یکی از نقاط قوت آن به شمار می‌‌رود. علاوه بر چهار وضعیت معمول PASM و وضعیت خودکار Auto، وضعیت‌های آماده بدون فلاش، پرتره، منظره، کودکان، ورزشی، کلوزآپ و جلوه‌ها یا Effects نیز در D5100 دیده می‌شود. Effects خود شامل چندین جلوه خاص روی عکس‌ها است که برخی از آنها واقعا جالب هستند. به عنوان مثال وضعیت Miniature که عکاسی با لنز‌های تیلت‌شیفت را بازسازی می‌کند کاربرد جالبی دارد. همچنین در D5100 می‌توانید از قابلیت HDR داخلی دوربین برای ترکیب دو عکس پی‌درپی از یک صحنه استفاده کنید که تا به حال در هیچ یک از دوربین‌های Nikon دیده نشده است. حساسیت D5100 نیز نسبت به مدل قبلی خود پیشرفته فوق‌العاده‌ای داشته و یکی از بهترین انواع پردازش نویز در دوربین‌های سایز APS-C به شمار می‌رود. در D5100 حساسیت دوربین تا 12800 و 25600 بالا رفته و همچنین می‌تواند با حساسیت عجیب 400/120 (البته به صورت سیاه و سفید) عکاسی کند که نیکون این حساسیت را قابلیت دید در شب یا Night Vision نامیده است.

Optimized_nikon_d_5100

نوع مطلب :
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

فال حافظ
استخاره آنلاین با قرآن کریم