تبلیغات
کیمیا فیلم - دوربین های دیجیتال ULTRA ZOOM
 
کیمیا فیلم
اندیشه ما اعتماد شما اعتماد شما افتخار ما
دوربین‌های با زوم نوری بالا كه به دوربین‌های Ultra Zoom معروفند، جزو دوربین‌هایی هستند كه بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. قابلیت آن‌ها در گرفتن عكس‌هایی از فاصله دور با كیفیت بالا، مهمترین علت موردتوجه واقع شدن آن‌ها محسوب می‌شود. دوربین‌هایی كه در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته‌اند، همگی دارای زوم نوری بالای 10 برابر هستند.


Optical Zoom چیست؟
هنگامی كه اشیاء در پشت عدسی قرار می‌گیرند بزرگتر به نظر می‌رسند و اگر چند عدسی به‌طور متناوب در راستای یكدیگرقرار گیرند، می‌توانند تصویر را تا چند برابر بزرگ كنند. این همان نكته‌ایست كه در زوم نوری دوربین‌ها كاربرد دارد و تصویر حاصل برروی سنسور به‌طور واقعی تا چند برابر بزرگ می‌شود. در مقابل، زوم دیجیتال قرار دارد كه در واقع یك میله نرم‌افزاری است. در زوم دیجیتال عكس گرفته شده تا چند برابر تغییر سایز می‌دهد كه باعث افت كیفیت آن خواهد شد. كاری كه خود شما نیز می‌توانید در كامپیوتر و به وسیله نرم‌افزارهای ویرایش عكس انجام دهید.

سیستم لرزه‌گیر:
هنگامی كه از زوم‌ نوری بالا برای عكسبرداری استفاده می‌كنید و سرعت شاتر دوربین نیز نسبتاً پایین باشد، اگر دوربین را برروی دست گرفته باشید، متوجه خواهید شد كه عكس تار شده است. این مسأله به خاطر لرزش دست شما رخ می‌دهد هر چند مقدار لرزش نیز كم باشد ولی اثر منفی زیادی برروی عكس دارد.
راه‌حل این مشكل، ا‌ستفاده از 3 پایه و یا قراردادن دوربین برروی مكانی ثابت است كه این امكان نیز در همه جا وجود ندارد. برای حل این مسأله در دوربین‌های با زوم بالا، از سیستم لرزه‌گیر كه Image Stabilizer و یا
Anti Shake نیز نامیده می‌شود بهره می‌گیرند. این مكانیسم به طور مكانیكی قادر است لرزش‌های نامحسوس دست را تا حدی خنثی كرده و عكس‌هایی با شفافیت بیشتر تولید نماید.

Canon PowerShot S1ISشركت كانون مدت‌ها پس از عرضه آخرین سری دوربین‌های با زوم بالا، درحدود یكسال پیش این دوربین را به بازار عرضه كرد كه از همان ابتدا مورد توجه علاقه‌مندان قرار گرفت. S1IS دوربینی با رزولوشن 3/2 مگاپیكسل است كه از
لنزی با فاصله كانونی !!!!38mm- 380 و با زوم نوری 10x بهره می‌برد. این دوربین از كارت‌های CF II پشتیبانی كرده و همراه آن یك كارت 32 مگابایتی نیز عرضه می‌شود S1IS . قادر به تصویربرداری به صورت ماكرو (عكسبرداری از اجسام ریز و در فاصله نزدیك) نیز می‌باشد كه می‌تواند تا فاصله 10 سانتی‌متری به سوژه نزدیك شود. اندازه LCD این دوربین "5/1 بوده و می‌تواند از جای خود بیرون آمده و در زوایای مختلف بچرخد. برروی خود دوربین فلاشی تعبیه شده كه قدرت نسبتاً خوبی دارد ولی امكان اتصال فلا‌ش‌های دیگر به آن وجود ندارد. این دوربین از باطری‌های قلمی معمولی استفاده می‌كند و شما برای استفاده مكرر از آن مجبور به خرید باطری‌های قلمی با قابلیت شارژ مجدد هستید. مود فیلمبرداری آن بسیارقوی بوده و قادر به تهیه تصاویری با وضوح 640X480 و با 30 فریم در ثانیه بدون محدودیت زمانی است. البته به‌تازگی شركت كانون نسل جدید این دوربین را با عنوان S2IS معرفی كرده است. كانون با برطرف كردن بعضی از معایب S1IS آن را ظرف چند هفته آینده روانه بازار خواهد كرد. افزایش زوم نوری به 12 برابر و تغییر مقدار وضوح به 5 مگاپیكسل، بزرگتر شدنLCD و اضافه شدن لامپ كمكی اتوفوكوس از مهمترین تغییرات این دوربین جدید است. قیمت آن نیز در حدود 500 دلار عنوان شده است.
مزایا: كیفیت بسیار خوب عكس و فیلم، سیستم لرزه‌گیر لنز و زوم نوری 10 برابر، كنترل‌های دستی بسیار زیاد برای كاربر،LCD با قابلیت چرخش در زوایای مختلف، پشتیبانی از كنترل از راه دور برای عكسبرداری.
معایب: نداشتن لامپ كمكی اتوفوكوس، نداشتن هیستوگرام زنده در هنگام عكسبرداری، مشكل دیدن تصاویر منظره‌یاب در نور كم.


Fuji Fine Pix S 5500این دوربین به دلیل قیمت و امكانات بسیار خوب خود، محبوب كسانی شده است كه می‌خواهند عكاسی با دوربین‌های دیجیتال را شروع كرده و در عین حال از امكانات حرفه‌ای آن نیز محروم نمانند.

زوم نوری 10 برابر و فاصله كانونی !!!! LCD ،mm 370-37 ثابت در اندازه "5/1 به همراه منظره‌یاب الكترونیكی، فلا‌ش سرخود و عدم اتصال فلا‌ش‌های خارجی، پشتیبانی از باطری‌های قلمی معمولی امكاناتی است كه این دوربین چهار مگاپیكسلی در اختیار شما قرار می‌دهد. پشتیبانی از كارت‌های XD (همراه دوربین یك كارت 16 مگابایتی نیز عرضه می‌شود) به همراه مود فیلمبرداری 640X480 با 30 فریم در ثانیه بدون محدودیت از دیگر امكانات این دوربین است. حالت ماكرو آن نیز می‌تواند تا 9 سانتی‌متر به سوژه نزدیك شود. عكس‌های گرفته شده در فرمت JPG ذخیره می‌شوند ولی عكس‌های با فرمت RAW نیز در این دوربین پشتیبانی می‌شود.
مزایا: كیفیت عكس و فیلم خوب، كنترل‌های دستی بسیار كامل، داشتن لامپ كمكی اتوفوكوس، پشتیبانی از فرمت RAW و استفاده از آن به عنوان وب‌كم.
معایب: مشكل مشاهده منظره‌یاب در نورهای كم، كیفیت ضعیف عسكبرداری ماكرو، نداشتن سیستم لرزه‌گیر، سیستم فوكوس دستی ضعیف و نداشتن هیستوگرام زنده در هنگام عكسبرداری


Konica Minolta DiMage Z5این دوربین به تازگی به بازارهای اروپا و آمریكا عرضه شده و هنوز به ایران نرسیده است. Z3 كه برادر كوچكتر آن محسوب می‌شود با گارانتی دناتصویر و با قیمت حدود 000/450 تومان قابل تهیه است. Z5 نیز احتمالاً تا چند هفته
آینده در ایران قابل دستیابی خواهد بود.
Z5 دوربینی با وضوح 5 مگاپیكسل است كه از لنزی با زوم نوری 12 برابر و فاصله كانونی !!!420-35 mm بهره می‌برد. این دوربین از كارت‌های SD و MMC پشتیبانی می‌كند و هنگام خرید یك كارت 16 مگابایتی نیز همراه دارد. حالت ماكرو قوی (كه از1cm می‌تواند تصویربرداری كند)،LCD بزرگ در اندازه "2، فلا‌ش سرخود، قابلیت اتصال فلا‌ش‌های خارجی و حالت فیلمبرداری بدون محدودیت با وضوح 640X480، از دیگر امكانات آن است.
مزایا: كیفیت عكس و فیلم خوب، زوم نوری 12 برابر به همراه سیستم لرزه‌گیر، كنترل‌های دستی كامل، پشتیبانی از فلاش‌های خارجی،LCD بزرگ، حالت ماكرو خوب و هیستوگرام زنده در حالت عكسبرداری.
معایب: نداشتن لامپ كمكی اتوفوكوس، وضوح كم در منظره‌یاب الكترونیكی


Nikon Coolpix 8800نیكون پس از عرضه Coolpix 8700 ، این دوربین را كه امكانات بیشتری داشت، عرضه كرد.
دوربین 8800 نیكون با وضوح 8 مگاپیكسل همراه با لنزی با فاصله كانونی !!!350-35 mm و زوم نوری 10x به همراه سیستم لرزه‌گیر عرضه شده و از كارت‌هایCFII برای ذخیره عكس استفاده می‌كند. همراه دوربین كارتی
عرضه نمی‌شود. سیستم فوكوس خودكار قوی به همراه لامپ كمكی اتوفوكوس، حالت ماكرو بسیارعالی كه از 3 سانتی‌متری عكس می‌گیرد،LCD در اندازه 1/8 اینچ و با قابلیت چرخش در زوایا، فلا‌ش سرخود با قدرت خوب و قابلیت اتصال فلا‌ش‌های خارجی و پشتیبانی از حالت‌های RAW و TIFFبرای ذخیره عكس‌ها از امكانات بسیار جالب این دوربین است. مود فیلمبرداری آن نیز با وضوح 640X480 بوده و یك دقیقه، محدودیت زمانی دارد.
مزایا: كیفیت عكس بسیار خوب، لنز با زوم نوری 10 برابر با سیستم لرزه‌گیر، كنترل‌های دستی كامل،LCD با قابلیت چرخش در زوایا، حالت ماكرو خوب، لامپ كمكی اتوفوكوس، پشتیبانی از فرمت‌هایRAW وTIFF، قابلیت استفاده از LCD و منظره‌یاب الكترونیكی در نور كم.
معایب: فوكوس دستی ضعیف، مود فیلمبرداری با محدودیت یك دقیقه‌ای، زیاد بودن زمان فوكوس


Olympus C-770Ultra Zoomشركت الیمپوس یكی از اولین تولیدكنندگان سری دوربین‌های با زوم بالا است و دوربین C750 این شركت یكی از پرفروش‌ترین دوربین‌های بازار بود. ولی اكنون كه بسیاری از رقبا وارد این عرصه شده‌اند، به نظر می‌رسد الیمپوس اندكی عقب نشسته است.
C770 یك دوربین 4 مگاپیكسلی با زوم نوری 10 برابر و فاصله كانونی!!!!83 - 083 mm می‌باشد. از كارت‌هایXD برای ذخیره عكس‌ها استفاده می‌كند و یك كارت 16 مگابایتی نیز به همراه دارد. دارایLCD ثابت با اندازه "1/8، حالت ماكرو با قابلیت عكسبرداری از 3سانتی‌متری، فلا‌ش سرخود با قابلیت اتصال فلا‌ش‌های خارجی و پشتیبانی از فرمت‌های عكس TIFF وJPG است. حالت فیلمبرداری آن با وضوح 640X480 و 30 فریم در هر ثانیه است كه این فیلم‌ها با فرمت MPEG4 ضبط می‌شوند.
این دوربین مدل ارزان‌تری به نام C765 نیز دارد كه بعضی از امكانات C770 را شامل نمی‌شود.
مزایا: كیفیت عكس و فیلمبرداری خوب، كنترل‌های دستی زیاد، قابلیت اتصال فلا‌ش‌های خارجی، پشتیبانی از اتصال میكروفون، هیستوگرام زنده در حالت عكسبرداری
معایب: نداشتن سیستم لرزه‌گیر برای لنز، فوكوس خودكار ضعیف در نور كم و عدم وجود لامپ كمكی اتوفوكوس، عملكرد ضعیف LCD و منظره‌یاب الكترونیكی در نور كم


Panasonic Lumix FZ-20شركت پاناسونیك یكی از اولین پیشگامان در زمینه ساخت دوربین‌های با زوم بالاست. پس از سری‌های FZ2، FZ1، FZ10 و ...، FZ-20 آخرین دوربین از این سری محسوب می‌شود.
سنسور 5 مگاپیكسلی همراه با لنزی با فاصله كانونی!!!! 63-234 mm و زوم نوری 12 برابر به همراه سیستم لرزه‌گیر از اولین مشخصاتی است كه جلب توجه می‌كند. پشتیبانی از كارت‌هایSD وMMC و یك كارت 16 مگابایتی همراه، ذخیره عكس با فرمت‌های JPG وTIFF، حالت ماكرو با قابلیت عكسبرداری از 5‌سانتی‌متری، LCD ثابت در اندازه "2 و فلا‌ش سرخود با قابلیت اتصال فلا‌ش خارجی از امكانات این دوربین هستند. مود فیلمبرداری ضعیف با قابلیت تهیه فیلم‌هایی با وضوح 320X220 از دیگر امكانات آن محسوب می‌شود.
مزایا: كیفیت عكس خوب به همراه لنزی با قابلیت زوم 12 برابر به همراه سیستم لرزه‌گیر، لامپ كمكی اتوفوكوس، كنترل‌های دستی كامل، رینگ فوكوس خودكار، هیستوگرام زنده در هنگام عكسبرداری
معایب: عملكرد ضعیف LCD و منظره‌یاب الكترونیكی در نور ضعیف، مود فیلمبرداری ضعیف


Sony Cyber-Shot DSC-HIاین دوربین كه در حدود 2 ماه پیش توسط SONY معرفی شد و احتمالاً مدتی دیگر وارد بازار می‌شود، اولین سری دوربین‌های با زوم بالا است كه توسط سونی به بازار عرضه می‌شود.
این دوربین 5 مگاپیكسلی با لنزی به فاصله كانونی 422-36 و زوم نوری 12 برابر به همراه سیستم لرزه‌گیر، از كارت‌های MSpro نیز پشتیبانی می‌كند و یك كارت 32 مگابایتی نیز به همراه دارد.
فوكوس خودكار قوی به همراه لامپ كمكی اتوفوكوس، حالت ماكرو با قابلیت تهیه عكس‌هایی از 2 سانتی‌متری، فلا‌ش سرخود و قابلیت اتصال فلا‌ش‌خارجی به همراه LCD بسیار بزرگ 2/5 اینچی، قابلیت فیلمبرداری با وضوح 640X480 و با 30 فریم در هر ثانیه از امكانات جالب این دوربین است. نكته جالب در این دوربین عدم استفاده از لنزهای ساخت شركت كارل زایس است كه در سونی جالب توجه می‌باشد .نوع مطلب :
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

فال حافظ
استخاره آنلاین با قرآن کریم